Луцький центр професійно-технічної освіти

Кравець, закрійник

Spread the love

Загальна характеристика професії

Одяг є предметом першої потреби. Адже без чого ми не можемо обійтися – то це без одягу. Причому, потрібен він усім – від новонароджених до людей похилого віку. Та й не одна річ, а багато – на всі випадки життя. От і виходить, що люди, які створюють одяг, надзвичайно потрібні суспільству. Таких професій кілька, адже процес створення одягу дуже різноплановий. Дизайнери та модельєри – конструктори створюють нові моделі, розробляють лекала вікройок. Закрійники розкроюють тканину, кравці чи швачки виконують усі операції з пошиття.

Кравці та закрійники працюють в ательє з пошиття одягу. У професійні обов’язки закрійника входить перше спілкування з клієнтом, уточнення всіх його побажань щодо замовлення, при необхідності – консультування з приводу фасону, виходячи з особливостей фігури замовника.

 Потім, закрійник знімає мірки, виготовляє лекала, проводити розкладку лекал на тканині, проводити розкрій, після чого за справу беруться кравці.

Але й тепер закрійник не відступає на інший план. Він проводить примірки, уточнює, коректує робить підгін моделі по фігурі і, врешті-решт, здає виріб замовнику.

Загалом на всіх етапах створення одягу закрійник – ключова фігура. Тому вимоги до його професіоналізму високі.

Допомагає клієнту вибрати фасон виробу виходячи з: типу тканини, моди та особливостей фігури клієнта. Знімає необхідні мірки. Замальовує вибраний варіант фасону, оформляє замовлення. Робити викройку, робить розкрій. Розподіляє операції пошиття між швачками. Проводити примірювання та здачу замовлення клієнта.

 Умови роботи

Робота кравця та закрійника відноситься до праці середнього ступеня важкості та напруженості. Омежень щодо віку і статті немає.

Працює в комфортних умовах – у розкрійному цеху – просторому, чистому, світлому приміщенні або в ательє. На швейних підприємствах існує досить глибоке розподілення праці. Але закрійник, що досконало опанував всі операції, може далі працювати в групах, що обслуговують модельєрів та конструкторів (дизайнерів) одягу, і займатися виготовленням одиничних моделей (ексклюзивних) — перших екземплярів нових моделей пальта, платтів, костюмів.

Кравець 5 розряду повинен вміти:

Виготовляти вироби платтяного асортименту складної технологічної обробки, виготовляти корсетні вироби; виконувати вметування чи вшивання невметаних ластовиць, рукавів у закриту пройму, вшивання чашок бюстгальтера у закритий зріз, ремонтувати корсетні вироби, Виготовляти зразки одягу з використанням сучасної технології обробки.

Виготовляти жіночий верхній одяг костюмно – пальтового асортименту за індивідуальним замовленням з примірками (пальто демісезонне, зимове пальто, вироби з хутра). Виконувати художнє оздоблення виробів, підкроювати дрібні деталі верху підкладки, прокладки; здійснювати вметування та вшивання рукавів, комірів; усувати неполадки у роботі швейного обладнання. Готувати вироби до примірок, здійснювати лагодження швейних виробів з використанням машинних та ручних робіт. Виконувати дублювання та волого-теплову обробку всіх деталей та готового одягу. Проводити контроль та самоконтроль якості виробу.

Шити за індивідуальними замовленнями верхній чоловічий одяг (піджаки, фраки, пальто), формовий одяг (кітелі, мундири, шинелі), а також моделі та зразки, ремонтувати та оновлювати брюки, напівкомбінезони, верхні сорочки, куртки, жилети чоловічі (крім жилетів на хутряній) підкладці), бушлати, сорочки формині різноманітних матеріалів на машинах або вручну без розподілу праці або з її розподілом у бригаді у разі наявності в складі робіт операцій з : відновлення крейдяних ліній, нанесення після примірки, викроювання, підкроювання деталей верху наметуванням ліній. Шити з розподілом праці та ремонтувати пальта, піджаки, фраки, візитки, жакети на прокладці та підкладці, верхні хутряні вироби, шинелі, плащі, кители, мундири, комбінезони, у разі наявності у складі робіт операцій з: обробки бортів, лацканів, коміра, горловини, пройм, прорізних карманів, обшивних петель, розрізів переду планками, з’єднання коміра з горловиною, зметаних рукавів з проймами, ліфу зі спідницею, підкладки з верхом виробу при обкантованих деталях верху, обметування петель вручну, викроювання та підгонки підклад , спрасування вручну пілочок верху для створення форми в області грудей, посадки зметаних рукавів, наметаного підборту, верхнього коміра Виконувати художню штопання, штукування, вплітати вставки, розпошивати шви під час ремонту різних виробів та матеріалів.

Закрійник 5 розряду повинен вміти:

 Розкроювати перед пошиттям та перекроювати під час ремонту, оновлення, перешиття виробів одягу пальтово-костюмного та платтяного асортименту, виробничого одягу зі зніманням мірок за силуетними основами лекал, одержаних від моделюючих організацій. Вибирати фасони виробів, приміряти вироби на фігурі замовника, робити крейдування та підрізувати деталі після примірки. Здавати готові вироби замовникам. Погоджувати із замовником характер ремонту виробів одягу пальтово- костюмного та платтяного асортименту, виробничого одягу’. Виявляти дефекти матеріалів або виробів, принесених для ремонту, оновлення, перешивки під керівництвом закрійника вищої кваліфікації. Розкроювати перед пошиттям та перекроювати під час ремонту натільну та постільну білизну, корсетні вироби «по лекалам, або шляхом побудови креслень деталей безпосередньо на матеріалі, вибирати фасони із замальовкою їх у паспорт замовлень, знімати мірки із фіґури замовника. Виготовляти лекала для розкрою виробів вібраних фасонів. Приміряти вироби на фігурі замовника у процесі виготовлення, крейдувати та підрізати деталі після примірки. Інструктувати робітників, перевіряти якість готових виробів за естетичними та конструктивно-ергономічними показниками. Здавати готові вироби замовникам, погоджувати із замовником характер ремонту натільної та постільної білизни, корсетних виробів. Виявляти самостійно дефекти матеріалів або виробів, принесених до ремонту.

Перспективи

  • Середній рівень потреби на ринку праці;
  • Оплата праці – середня, висока (залежити від місця роботи);
  • Кравець та закрійник – робота у сфері швейної промисловості. Може працювати на швейних фабриках, в ательє, салонах, магазинах у відділах тканин, викладати в загальноосвітніх установах, вести курси крою та шиття, працювати вдома.
  • За наявності достатнього досвіду роботи та професійності, кравець, закрійник може організувати власну справу.

З 2007 року в Луцькому центрі ПТО, як в закладі ІІІ атестаційного рівня, запроваджено східну підготовку за інтегрованою професією кравець, закрійник. Термін навчання 3 роки. Запрошуємо на навчання випускників 11 класів.

Translate »