Луцький центр професійно-технічної освіти

Кравець, закрійник

Spread the love

Загальна характеристика професії

Одяг є предметом першої необхідності. Адже без чого ми не можемо обійтися – так це  без одягу. Причому, потрібен він усім – від новонароджених до людей похилого віку. Та і не одна річ, а багато – на усі випадки життя. От і виходить, що люди, які створюють одяг, надзвичайно потрібні суспільству. Таких професій декілька, адже процес створення одягу дуже різноплановий. Дизайнери і модельєри – конструктори створюють нові моделі, розробляють лекала викройок. Закрійники розкроюють тканину, кравці чи швачки виконують усі операції з пошиття.

Кравці та закрійники працюють в ательє з пошиття одягу. У професійні обов’язки закрійника входить перше спілкування з клієнтом, уточнення всіх його побажань з приводу замовлення, при необхідності – консультування з приводу фасону, виходячи з особливостей фігури замовника.

 Потім, закрійник знімає мірки, виготовляє лекала, проводить розкладку лекал на тканині, проводить розкрій, після чого за справу беруться кравці.

Але і тепер закрійник не відступає на другий план. Він проводить примірки, уточнює, коректує робить підгін моделі по фігурі і, врешті-решт, здає виріб замовникові.

Загалом, на всіх етапах створення одягу закрійник – ключова фігура. Тому, вимоги до його професіоналізму високі.

Допомагає клієнту вибрати фасон виробу виходячи з: типу тканини, моди і особливостей фігури клієнта. Знімає необхідні мірки. Замальовує обраний варіант фасону, оформляє замовлення  Робить викройку, робить розкрій. Розподіляє операції пошиття між швачками. Проводить примірювання і здачу замовлення клієнта.

 Умови роботи

Робота кравця і закрійника відноситься до праці середнього ступеня важкості і напруженості. Обмежень щодо віку і статі немає.

Працює в комфортних умовах —  в розкрійному цеху — просторому, чистому, світлому приміщенні або в ательє. На швейних підприємствах існує досить глибокий розподіл праці. Але закрійник, що досконало опанував всі операції, може далі працювати в групах, обслуговуючих модельєрів і конструкторів (дизайнерів) одягу, і займатися виготовленням одиничних моделей (ексклюзивних) — перших екземплярів нових моделей пальта, платтів, костюмів.

Кравець 5 розряду повинен вміти:

Виготовляти вироби платтяного асортименту складної технологічної обробки, виготовляти корсетні вироби; виконувати вметування або вшивання невметаних ластовиць, рукавів в закриту пройму, вшивання чашок бюстгальтера в закритий зріз, ремонтувати корсетні вироби, Виготовляти  зразки одягу з використанням сучасної технології обробки.

Виготовляти  жіночий  верхній  одяг  костюмно – пальтового асортименту за індивідуальним замовленням з примірками (пальто демісезонне, пальто зимове, вироби з хутра). Виконувати  художнє оздоблення виробів, підкроювати  дрібні деталі верху підкладки, прокладки; здійснювати вметування та вшивання рукавів, комірів; усувати неполадки в роботі швейного устаткування. Готувати  вироби до примірок, здійснювати  лагодження швейних виробів з використанням машинних та ручних робіт. Виконувати дублювання і волого-теплову обробку всіх деталей та готового одягу. Проводити контроль та самоконтроль якості виробу.

Шити за індивідуальними замовленнями верхній чоловічий одяг(піджаки, фраки, пальто), формений одяг (кітелі, мундири, шинелі), а також моделі та зразки, ремонтувати та оновлювати брюки, напівкомбінезони, верхні сорочки, куртки, жилети чоловічі(крім жилетів на хутряній підкладці), бушлати, сорочки формені різноманітних матеріалів на машинах або вручну без розподілу праці або з її розподілом у бригаді у разі наявності в складі робіт операцій з : відновлення крейдяних ліній, нанесення після примірки, викроювання, підкроювання деталей верху, підрізки деталей верху з попереднім наметуванням ліній. Шити з розподілом праці та ремонтувати пальта, піджаки, фраки, візитки, жакети на прокладці та підкладці, верхні хутряні вироби, шинелі, плащі, кітелі, мундири, комбінезони, у разі наявності в складі робіт операцій з: обробки бортів, лацканів, коміра, горловини, пройм, прорізних кишень, обшивних петель, розрізів переду планками, з’єднання коміра з горловиною, зметаних рукавів з проймами, ліфу зі спідницею, підкладки з верхом виробу при обкантованих деталях верху, обметування петель вручну, викроювання та підгонки підкладки за верхом виробу, спрасування вручну пілочок верху для створення форми в області грудей, посадки зметаних рукавів, наметаного підборту,  верхнього коміра. Виконувати художню штопання, штукування, вплітати вставки, розпошивати шви під час ремонту різних виробів та матеріалів.

Закрійник 5 розряду повинен уміти:

 Розкроювати перед пошиттям та перекроювати під час ремонту, оновленні, перешитті виробів одягу пальтово-костюмного та платтяного асортименту, виробничого одягу зі зніманням мірок за силуетними основами лекал, одержаних від моделюючих організацій. Вибирати фасони виробів, приміряти вироби на фігурі замовника, робити крейдування та підрізувати деталі після примірки. Здавати готові вироби замовникам. Погоджувати із замовником характер ремонту виробів одягу пальтово- костюмного та платтяного асортименту, виробничого одягу’. Виявляти дефекти матеріалів або виробів, принесених для ремонту, оновлення, перешивки під керівництвом закрійника вищої кваліфікації. Розкроювати перед пошиттям та перекроювати під час ремонту натільну та постільну білизну, корсетні вироби  «по лекалам, або шляхом побудови креслень деталей безпосередньо на матеріалі, вибирати фасони з зарисовкою їх у паспорт замовлень, знімати мірки із фіґури замовника. Виготовляти  лекала  для розкрою виробів вибраних фасонів. Приміряти вироби на фігурі замовника у процесі виготовлення, крейдувати та підрізати  деталі після примірки. Інструктувати робітників, перевіряти якість готових виробів за естетичними та конструктивно-ергономічними показниками. Здавати готові вироби замовникам, погоджувати із замовником характер ремонту натільної та постільної білизни, корсетних виробів. Виявляти самостійно дефекти матеріалів або виробів, принесених для ремонту.

Перспективи

  • Середній рівень затребуваності на ринку праці;
  • Оплата праці – середня, висока (залежить від місця роботи);
  • Кравець і закрійник – робота у сфері швейної промисловості. Може працювати на швейних фабриках, в ательє, салонах, магазинах у відділах тканин, викладати у загальноосвітніх установах, вести курси крою та шиття, працювати вдома.
  • При наявності достатнього досвіду роботи та професійності, кравець, закрійник може організувати власну справу.

З 2007 року в Луцькому центрі ПТО, як в закладі ІІІ атестаційного рівня, запроваджена ступенева підготовка за інтегрованою професією кравець, закрійник. Термін навчання 3 роки. Запрошуємо на навчання випускників  11 класів.

 

Translate »